اخبار

۹ هزار و ۷۹۵ بازرسی از واحدهای کار قزوین صورت گرفت

۹ هزار و ۷۹۵ بازرسی از واحدهای کار قزوین صورت گرفت
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: در سال گذشته ۹ هزار و ۷۹۵ بازرسی ادواری و موردی از واحدهای کار استان صورت گرفت که نسبت به مدت مشابه قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان قزوین ، رضا گروسی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان قزوین افزود: سال ۹۷ هشت هزار و ۸۶۷ بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار در استان صورت گرفت که از این تعداد سه هزار و ۸۲۸ مورد بازرسی دوره‌ای و پنج هزار و ۳۹ فقره بازرسی موردی بوده است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۸ نیز تعداد بازرسی‌ها از واحدهای کار استان با افزایش ۱۰ درصدی به ۹ هزار و ۷۹۵ فقره رسید که از این تعداد چهار هزار و ۴۹ مورد بازرسی دوره‌ای و پنج هزار و ۷۴۶ فقره بازرسی موردی بود.

این مسوول اضافه کرد: بر اثر افزایش بازرسی‌ها و نظارت‌ها میزان حوادث ناشی از کار از ۴۷۸ مورد در سال ۹۷ به ۴۰۸ مورد در سال ۹۸ رسید که ۱۴.۶۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین تعداد حوادث منجر به فوت در کارگاه‌های مشمول قانون کار استان نیز با ۱۶.۶۷ درصد کاهش از ۱۸ مورد به ۱۵ فقره رسید که جا دارد از اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه قدردانی کرد.

گروسی خاطر نشان ساخت: در کنار افزایش بازرسی‌ها و نظارت‌ها تعداد برگزاری کلاس‌های آموزش ایمنی برای کارگران استان نیز از ۱۲۵ به ۱۳۴ مورد افزایش یافت و تعداد شرکت کنندگان در این کلاس‌ها نیز از سه هزار و ۷۶۴ نفر به چهار هزار و ۳۹۷ نیز رسید.

این مسوول گفت: همچنین کلاس‌های آموزش ایمنی برای کارگران و کارفرمایان نیز از ۱۱ هزار و ۳۶۸ به ۱۷ هزار و ۴۶۱ نفرساعت افزایش یافت که ۵۳.۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: در سال جاری نیز نظارت و بازرسی از واحدهای کار با جدیت دنبال خواهد شد به گونه‌ای که در آخرین بازرسی صورت گرفته، یک کارگاه ساختمانی ناایمن و خطرناک به استناد ماده ۱۰۵ قانون کار پلمب شد و ادامه فعالیت آن منوط به اخذ مجوز مقام قضایی و با هماهنگی بازرس کار و پس از ایمن سازی شرایط خطرناک صورت خواهد گرفت.

گروسی افزود: اداره بازرسی کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان براساس رویکرد پیشگیری حداکثری از وقوع حوادث ناشی از کار تاکید بیشتری بر نظارت و بازرسی از کارگاه‌های ساختمانی دارد و از فعالیت کارگاه‌های متخلف به استناد ماده ۱۰۵ قانون کار جلوگیری کرده و ادامه فعالیت آنها را به رفع نواقص ایمنی منوط می‌کند.

در استان قزوین ۱۶ هزار کارگاه فعال مشمول قوانین کار وجود دارد که ۱۶۵ هزار کارگر در آنها مشغول فعالیت هستند. 

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید